İmplant Nedir?

İmplant Nedir?

İmplantın kelime karşılığı olmayan yere diş eklemedir. İmplant ileri teknoloji ile vücutla en iyi geçinen titanyum metalinden elde edilen vidalardır. Diş eti klinik ortamda açılıp, çene kemiğinin içerisine implantlara uygun bir yatak hazırlanır. Diyelim ki, 4 mm lik bir implant yerleştirilecek ise 3.5 mm bir yer açılır çenede ve implant buraya sıkıştırılır ve monte edilir. Daha sonra alt çene ve üst çene kemiğinde kemik kalitesine göre değişen oranda, alt çene de 3 ay kadar, üst çenede ise 2 ay kadar bu vidanın çene kemiği ile kaynaşması beklenir.

Bu süreç bittiğinde yerleştirilen vidanın üzerine titanyumdan yapılan ikinci bir vida kullanılarak geçirilir.

Sonra da hastanın dişlerine ve ağzına uyumlu kaplama porselenler üretilir ve tedavi tamamlanır. İmplantın en çok kullanıldığı alanlar alt ve üst çenede hiç dişin olmadığı alanlardır.

Bazı kişiler portatif takma dişler kullanırlar, implant bu dişlerin kullanımındaki problemlerin çözülmesinde yardımcı olur. Bu takıp çıkarılabilen dişler kişi hapşurduğunda, güldüğünde dışarıya doğru hareket eder ve kişi bu durumdan rahatsız olur. Implant kullanımı ile bu sıkıntının önüne geçilmiş olur.

Eskiden 1,2 ve 3 diş eksikliklerinde hastanın kendi dişleri köprü ayağı olarak kullanılarak, bu dişlerde kesikler yapılarak araya köprü yapılıyordu ki hala bazı hastalar bu tedaviyi yaptırmaktadır.

Günümüzde ise implant kullanımın da hastanın kendi dişlerinde herhangi bir kesim yapılmadan boş yere implant uygulanarak 1 diş eksikliğinde bir implant, 2 diş eksikliğinde 2 implant, 3 diş eksikliğinde ise 2 implant ve araya köprü uygulaması yapılarak sağlıklı dişler elde edilebilir.

İmplant hastanın takılıp çıkarılabilen protez yerine sabit protez kullanmasına, diş eksikliklerinde köprü yapılmak için köprünün ayaklarını oluşturacak dişlerin kesilmesi problemine alternatif bir yol getirir.

Ayrıca implant sayesinde çok daha güzel gülüş estetiği sağlanmış olur.

Detaylı Bilgi İçin İletişim Formu

Adınız ve Soyadınız
Email Adresi
Telefon
Şehir ve İlçe / Semt:
Mesajınız
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.