İmplant nasıl yapılır?

İmplant nasıl yapılır?

İmplant tedavisi çenede eksik olan dişlerin yerine konan diş kökleridir. Bunlar titanyum, zirkonyum gibi özel malzemelerden yapılır. Eksik olan dişin yerine konulur ve daha sonra üzerine protez uygulaması yapılır. İmplant tedavisinde ana önemli üç konu vardır. Bunlardan biri hekim seçimidir.

Hekimin bu konuda bilgili ve becerili olması ve bu işin eğitimini almış olması gerekmektedir.
Hekimin kullandığı implantın markası ve menşei de önemlidir. Ülkemizde 100 ü aşkın implant markası vardır. O yüzden hasta implant yaptırırken hekime implant yapıyor musunuz sorusunun yanında hangi implantı yapıyorsunuz sorusunu sa sorması gerekir.

Dünyada implant konusunda kendini ispatlamış olan 5 ana firma vardır. Bunların haricindeki firmalar daha yeni geçmişi olan firmalardır.

Üçüncü önemli konuda implant uygulaması için hekimin yapılacağı planlamadır. İmplant eğer plansız programsız yapılırsa büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Diyelim ki, kişinin ağzında hiç dişi yok, bu kişiye toplam 16 adet implant konulacaksa bu ciddi bir planlama ister.

Bu durumda hekimin sondan başa doğru gelmesi gerekir. O yüzden günümüzde üç boyutlu tomografi teknikleri vardır. Hastanın tomografisi çekilir, tomografisinde planlama tek tek yapılır. Daha ameliyata alınmadan planlama yapılır.

İmplantın boyları, çapları, açıları hazırlanır, ilerde gelecek olan dişlerin şekilleri hazırlanır, böylece hekim şablon elde etmiş olur ve ameliyatı güzel bir şekilde gerçekleştirebilir. Implant vakaları tek diş eksikliğinden tüm diş eksikliğine göre yapılabilir.

Önceden tek dişi eksik olan hastalar için daha çok köprü yapılırdı artık genelde tek dişin yerine bir implant konulmak suretiyle, tedavi edilmektedir.

Takılıp, çıkarılan protezler çok kullanılırdı, şimdi onların yerini yavaş yavaş implant almaktadır. Kişinin hayat kalitesini sağlamak açısından implant çok önemlidir.

Implant lokal anestezi ile yapılan bir tedavidir. Yani kişinin sadece o bölgesi uyuşturularak yapılır. Implant aşağı yukarı 15-20 dk sürer. Kişiye yapılırken herhangi bir ağrı sızı vermez.

Sonrasında ufak tefek şişmeler ve ağzılar olabilir. Bu da çeşitli ağrı kesicilerle kısa sürede geçirilir. Hekim seçimi, implant seçimi ve vakanın planlanması kaliteli bir implant tedavisi elde etmek için çok önemlidir.

Detaylı Bilgi İçin İletişim Formu

Adınız ve Soyadınız
Email Adresi
Telefon
Şehir ve İlçe / Semt:
Mesajınız
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.