Çene Kemiği Erimesi ve Tedavisi

Çene Kemiği Erimesi ve Tedavisi

Bazı insanlar implantlarını desteklemek için yeterince sağlıklı ve doğal kemiklere sahip değiller. Çene kemiği erimesi ve kemik eksikliği şunlardan dolayı olabilir:

  • Diş eti hastalığı
  • Diş gelişiminde kusurlar
  • Uzun süre boyunca takma diş kullanma
  • Yüzde yaralanma veya travma
  • Dişleri kaybettikten sonra ağzın uzun süre boyunca boşluklu kalması
  • Doğal kemiği yenilemek için yeterince çaba gösterilmemiş olması.

Çene kemiğini yeniden inşa etmek için çeşitli teknikler kullanılır, çene hattınızı ve gülüşünüzü yeniler ve ve implant destekli dişler için güçlü ve sağlam bir temel sağlar. Hataların çoğu günlük hayatlarını, işlerini ve doktor randevularını aynı anda aylar boyunca  yürütürler.

Diş implant uzmanınız size kemik büyütmenize gerek olup olmadığı söyleyecektir.

Genel bir bakış niteliğinde aşağıda kemik arttırmak için kullanılan yaygın tekniklerden bazılarını bulabilirsiniz.

Kemik Grefti

Kemik grefti güvenilir ve yüksek oranda başarılı bir yöntemdir yeniden inşa edilir veya kendi çene  kemiklerinizi veya bir başka insanın bağışladığı kemiği kullanarak veya işlenmiş sentetik  bir kemik ekleme işlemidir.  Genellikle yeni kemik ağzın içinden alınabilir. Diş implant doktorunuza  farklı kemig grefi hakında sorular sorun, böylece daha bilgili bir şekilde karar verebilirsiniz.

Kemik greftleri sıklıkla yer alacak alanlar uyuşturmak için lokal anestezi kullanarak implant diş hekiminin muayenehanesinde yapılır, bazen ise kaygıyı ortadan kaldırmak için intravenöz sedasyon kullanılır.

İşlem lerden sonra,  genellikle size antibiyotik, antibakteriyel bir gargara,  gerektiğinde ise ağrı kesici verilecektir ve kemik grefti üzerinde oluşabilecek herhangi bir baskıyı önlemek için bazı gıdaları yememeniz yönünde size talimatlar verilecektir.  Evinize, işinize döneceksiniz ve kemik grefti  iyileşme sürecinde  ara ara diş hekiminize kontrole gitmeniz gerekecek.

Aşılanmış kemik kaynaştıktan veya  mevcut kemiğin güçlü bir parçası haline geldikten sonra implantlarınız yerleştirilecektir.  Greft,  konumuna ve kemik yoğunluğuna bağlı olarak entegre olmasındaki  geçen süre değişir.  3 ya da bir kaç ay daha fazla sürebilir.

Sinüs Lifting

Üst arka dişler yenilenmesi en zor olanlardır. Üst çenedeki arka dişler eksilince zamanla  oradaki boşluklar büyür.  Boşluk doldurmak,  diş implantı bölgesinde doğal kemikleri eksik olan hastalar için kemik doldurma işlemidir. Bu işlem boşluğa kemik ilave etmeyi içerir ve bir veya birden fazla implant yapılabilir. Bu prosedür konuşma, tonlama veya boşluk problemlerine yol açmaz.

Kemiğe gelişmesi için zaman verildikten sonra, genellikle yaklaşık 12 ayda diş implantı yerleştirilebilir. Boşluk doldurma, uzun ömürlü implantlarınızın olmasını sağlamaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır, bazı hastalarda minimal bir rahatsızlık verir.  Güçlü ve sağlam kemik yeni dişlerinize, tıpkı doğal dişlerinizde eskiden olduğu gibi dişlerinizin sığmasını ve çalışmasını sağlar.

Ridge Expansion (Ridge Modification)

Çene diş implantını desteklemek için yeterince geniş değilse, kemik greft materyeli bu çenenin üst kısmında oluşturulan küçük bir sırta veya boşluğa eklenebilir. Bazı durumlarda implantlar hemen bir sırt genişletmesinden sonra konabilir. Diğer durumlarda ise sırtın tamamen iyileşmiş olduğundan emin olmak için 4-12 ay gerektirir. Diğer bütün kemik grefti teknikleri gibi, sırt genişletme işlemi yeni dişleriniz için güçlü bir temel ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda, dişlerin eksik yakınında çene çizgisi oluşturulabilir, çirkin duran  ve zor temizlenen girintiyi düzeltmek için kullanılabilir.

Detaylı Bilgi İçin İletişim Formu

Adınız ve Soyadınız
Email Adresi
Telefon
Şehir ve İlçe / Semt:
Mesajınız
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.