Bir Günde implant & Aynı Gün İmplant

Bir Günde implant & Aynı Gün İmplant

Sürekli gelişim ve yeniliklerin yaşandığı diş implantları dünyasında gerekli şartlar karşılandığı taktirde aynı gün implant / bir günde implant tedavileri mümkündür.

Hastanın alt ve üst çene ölçüleri ölçü silikonu kullanılarak alınır. İkinci aşamada özel tasarlanan kaşık ölçü silikonu ile dişsiz çeneye yani implant yapılacak çeneye yerleştirilir. Hastanın çene kapanış pozisyonunda CT(bilgisayarlı tomografisi) alınır.  Bu CT 400 kesit seviyesinde olması tavsiye edilir. Alınan ölçüler alçı modele aktırılır. Bu aşamadan sonra alçı modelleri, kapanış ve CT taraması implant merkezine gönderilir.

Aynı gün implant nasıl yapılır?

Aynı gün implant nasıl yapılır?

İmplant merkezinde bu modeller 3 boyutlu tarayıcı ile taranır. Önce üst çene, sonra alt çene, ardından kaşıkla ölçüsü alınan dişsiz çene 3 boyutlu olarak taranır. Bu aşamadan sonra modeller özel geliştirilen implant planlama yazılımlarına aktarılarak  hastanın modelleri STL haline dönüştürülür. İmplant türü ve pozisyonları en ideal biçimde belirlenir. Hastaya özel cerrahi stenti üretilir. Bu stentler, flepsiz cerrahi yapabilmek için tasarlanmıştır. Benzer sistemlere göre avantajı yumuşak dokunun hesaplanabilmesi olduğu için implant en doğru pozisyonda yerleştirilir. Tüm frezler ortak silindirik bir yapıya sahip olduğu için her frez için ekstra silindirik parçalara gereksinim duyulmaz. Kullanılacak final frez hastanın kemik yapısına göre önceden belirlendiği için  primer stabilite mümkün olan en yüksek seviyeye erişir. Bu sayede implant sanal cerrahide tasarlanan pozisyona gelebilmektedir. Bu sayade üst yapı aşamasında abutment yönü en ideal şekilde konumlanmaktadır.

Diş implantı yükleme aşamasında 45 Ncm tork değerine erişiyorsa yapılan implant immediat yükleme (aynı gün implant / bir günde implant) protokolü için uygundur. ISQ ölçümü ile elde edilen veriler somutlaştırılabilir.

Son aşama olarak kişisel abutment ve geçici kron uygulaması yapılarak tedavi tamamlanabilir.

Bir günde diş implantının avantajları

Bir günde diş implantının avantajları

Özellikle sağlık turizmi hastaları için gerekli kriterler sağlandığı durumda çok avantajlı bir sistem olan aynı gün implant ile hem turizm hem diş tedavisi aynı zamanda sunulabilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalar dişsiz bir ağzın zorluklarını yaşamamaktadır. Uzun bekleme sürelerine gerek kalmamaktadır. Aynı gün eksik dişleri yapılabildiği için zamandan büyük bir tasarruf sağlamaktadır.

Sizde aynı gün implant / bir günde implant için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için diş hekiminize danışabilirsiniz.

Mini diş implantlarının Avantajları

Gevşek protezlerden sıkıldıysanız, ancak dar bir bütçeniz varsa mini diş implantları sizin için bir çözüm olabilir. Mini diş implantlarının bazı avantajları şunlardır:

Daha Az Maliyet - Mini Diş İmplantları maliyeti, standart diş implantlarına göre% 50 kadar daha az olabilir.

Daha Az İnvaziv - Var olan kemiğe delik açılır, ancak bu delik konvansiyonel diş implantları kadar derin değil.

Hızlı - Standart bir diş implantasyonu prosedürü birkaç ay sürer ve tamamlanması için birden çok diş hekimiziyaret yapılır. Bu tedavi için uygunsanız diş kliniğinde iki saatten daha kısa bir sürede bir Mini implant prosedürü tamamlayabilir ve mevcut veya yeni protezleriniz takılabilir. Hastalar o gece yeni sabit protezleri ile yemek yiyebilirler.

Daha Az Kemik Gerektirir - Çoğu hasta, diş implantlarını yaptoramıyorlar; çünkü implantları destekleyecek kadar kemik miktarı çenede bulunmamaktadır. Mini diş implantları için durum böyle değildir, çünkü çok daha küçüktürler ve bu yüzden çok daha az kemik miktarı olan çenelere tutunabilme imkanına sahip olabilirler.

mini dental implantlar

Mini Diş İmplantı Protez Dengeleme Sistemi Nedir?

MDI Sistemi, dişinizin kökü gibi davranan minyatür bir titanyum alaşımlı implanttan ve protezinizin tabanına dahil edilen tutucu bir fikstürden oluşur. İmplantın başı bir top gibi şekillendirilir ve tespit tutacağı, kauçuk bir O-ringli bir soket gibi hareket eder. Protez otururken O-halkası topun üzerine oturur ve protezi sıkıca yerine tutar. Oturduğunda, protez sakız dokusunda hafifçe durur. İmplant fikstürleri doğal kaldırma kuvvetlerine dayanırken mikro hareketlilik sağlar.

Mini İmplantlar nasıl yerleştirilir?

İmplantların yerleştirilmesi, lokal anestezi ile dişhekiminin kliniğinde yapılan bir işlemle hızlı ve kolay bir şekilde yapılır. Kesin, kontrollü, minimal invaziv bir cerrahi teknik kullanılarak MDI implantları çene kemiğine yerleştirilir. İmplantların başları diş eti dokusundan çıkıntı yapar ve protezlerinizi sabitlemek için güçlü ve sağlam bir temel sağlar. Bu prosedürün minimal invaziv yapısı nedeniyle MDI yerleşimi, uzun süreli bir iyileşme periyodu gerektirmez, yani mini implantların yerleştirildiği aynı gün protezler stabilize edilebilir.

Mini diş implantlarının Avantajları

İlk günüm nasıl olacak?

Mini İmplantlar yerleştirildikten sonra ilk 48 saat boyunca protezleri yerinde bırakın. Genellikle aşırı kanama yaşayamazsınız. Hafif bir rahatsızlık olabilir, ancak bu hekiminiz tarafından verilen ağrı kesici ilaçlar tarafından kontrol edilebilir. İstediğiniz kadar yiyebilir, ancak diş hekimlerinizin önerdiği bir süre için aşırı sert veya yapışkan gıdalardan kaçının. Protez çıkarıldıktan sonra ağzınızı antiseptik bir gargara ile yıkayın. Yumuşak diş Fırçası kullanmanızı önerir. İmplantlarınızı temizlemek ve çevredeki diş eti dokusunu hafifçe uyarmak için özel olarak tasarlanmış fırçaları da tercih edebilirsiniz.

Protezleri nasıl takıp çıkartabilirim?

İmplantlar ve o-ring fikstürleri temiz olmalı ve kalıntı olmamalıdır. Protezleri iki elinizle tutun ve protezin bilye başının üstünde durduğundan ve protezin hafifçe oturduğundan emin olun, ardından her iki tarafta sıkıca ve eşit bastırın. İmplant kafalarının her O-halkaya kolayca uyduğunu hissedin. Protezin yerine oturduğunu hissedersiniz. Diş protezinizi otururken sorun yaşıyorsanız, öncelikle implantların ve protezin kesinlikle temiz olduğundan emin olun. İkincisi, implantların her soket üzerinde durduğunu hissettiğinizden emin olun. Hafif bir dokunma size en iyi sonuçları verecektir. Her iki tarafa da eşit derecede aşağı doğru bastırmayı unutmayın. Hâlâ zorluk çekiyorsanız, eşinizden veya aile üyesinden protez yerleştirmede size yardımcı olup olamayacağına bakın.

Protezi çıkarmak için, başparmaklarınızı alt protez kenarının her iki yanına yerleştirin ve her iki yana da aynı anda yukarı doğru itin. Dil ayrıca bu basit kaldırma işleminde de yardımcı olabilir.

Mini İmplantların Bakımı

İmplantların bilyalarını sanki doğal dişleriymiş gibi fırçalamalı ve temizlemeliyiz. Doğal dişlerde olduğu gibi, yemeklerden sonra yiyecek ve bakteri artıkları (plak) temizlenmelidir.

Mini diş implantları sizin için uygun mu?

Bunun için diş hekiminizden randevu alabilirsiniz. Panaromik ve 3d röntgen ile dişleriniz ve kemik durumunuz incelenir, ardından yapılacak değerlendirmeler sonucunda mini implant için uygun bir aday olup olmadığınız diş hekiminiz tarafından açıklanabilir. Yetersiz Kemik Durumunda İmplant için hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin İletişim Formu

Adınız ve Soyadınız
Email Adresi
Telefon
Şehir ve İlçe / Semt:
Mesajınız
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.